» » » P6 Dinamik Bütçe Oluşturma

P6 Dinamik Bütçe Oluşturma

Selamlar, 

P6'da elektromekanik işler kapsamında gelir-gider dengesini dinamik bir şekilde görerek çalışmanın sağlıklı çalışmasını istiyorum. Daha önce böyle bir çalışma yarattık ancak gelir ve giderlerimiz arasında uyumsuzluklar söz konusu.

Gelir kısmı planlama kapsamında takip edebileceğimiz ve BOQ karşılığı olan(dolayısıyla hakedişte de poz karşılığı) olan kalemlerden oluştu. Gider kısmı ise yine gelir kısmı ile eşdeğer başlıklar ve her bir imalat kaleminin malzeme malzeme kırılımları ile o poza karşılık gelen toplam maliyetleri işlenerek oluştu. Örnek: Bir bilgisayarımız var . O bilgisayarın tuşlarına içindeki diskine kadar her bir parçasını kırdık ve o pozun toplam gider maliyetini oluşturduk.
Maliyet takibini yapabilmek için PROJE-maliyet dosyamız 3 parçaya bölündü: imalat, siparişler ve ödemeler. Bu kalemler imalatlar-lag(temin)=sipariş , sipariş+lag (vade)=ödeme olarak  formülize edildi. 
Ancak bu konu hakkında bazı imalat kaleminin ödeme ve sipariş (yani fatura kesim tarihi) farklı olduğu için kurgu sağlıklı yapılamamaktadır. Örnek bir çelik siparişi verildi ancak bu çeliğin birde galvanizleme ve kumlama aşamaları var. Bu üretim safhasının tamamlanması tek tedarikçi tarafından yapılan bir uygulama değil. A firmasında çelik üretimi, B firmasında galvanizleme/kumlama , C firmasında galvanizleme/kumlama gerçekleşmektedir. Dolayısıyla A firmasının fatura kesim tarihi B ve C firmasına ulaştığında, B ve C firmasının fatura kesim tarihi ise ürünler sahaya ulaştığında gerçekleşmektedir. Buradaki maliyet (gider) P6 kurgusu nasıl olmalıdır? Aynı durum gelirlerin takibi için de geçerli. Gelirleri ayrı bir P6 EPS dosyasında takip ediyoruz. Hakedişlerde ihzarat%70, %20 sahaya gelmesi ve %10 test devreye almadan sonra ödeme yapılması söz konusu. 
İstiyoruz ki gelir /gider tarihlerimiz, ilerleme yüzdelerimiz ve spreadsheet dağılımı paralel çalışsın. Nasıl mümkün olabilir?
Bir başka soru da gelir ve gider kısmından sağlıklı sonuç alabilmek için pozun karşılığı olan kalemlerin imalata dair doğrudan fiziksel ilerlemesini girmek mi daha efektif yoksa o poza ait kırılım malzemelerini P6 ya kaynak olarak atayıp, ilerlemelerini o poza gömmek mi daha efektif? 
Buradaki amaç her ay aktif takip edilebilen dinamik bir bütçe sistemi ortaya çıkarmak.
Desteğiniz için şimdiden çok teşekkür ederim.  

09.01.2024, 08:58 2 cevap 69 okunma 0
Bilgilendirme! Cevap ve yorum yazabilmeniz için sitemizde üye kaydınızın olması gerekmektedir.