» » » Actual % Complete ile Early % Plan Uyumsuzluğu

Actual % Complete ile Early % Plan Uyumsuzluğu

Çözüldü
Öncelikle herkese merhaba,

P6'de actual olarak başlayan ancak tamamlanmayan yani in progress olan aktiviteler, early plan olarak 100% görünüyor. 
Bu durumda yüzdesel ilerlemelerin takibi sırasında overall da planlanan yüzde miktarını artırıyor. Planlanan early yüzde ilerleme ile actual yüzde ilerleme arasında ciddi farklılıklar oluşuyor. 

İstediğim Actual % complete değerini early planda ki yüzdelerle eşitlemektir. 

Yukarıda P6 den görsel bulunmaktadır. Daha net anlaşılması adına sarı renkler ile boyadım. Solda görünen aktivitelerin actual start girilmiş. Data Date 4 Nisan 2022 olduğu için P6'in verdiği tahmini bitiş tarihleri görülmektedir. Ancak sağ tarafta cum at completion units lere göre daha erken tarihte bittiği görülüyor. Toplam süre 1 olduğu için sağ taraftaki 1 ler Early % plan için 100% ye karşılık gelmektedir.


Yukarıda P6'den çıkartılan veriler ile hazırlanan Excel formatını görebilirsiniz. Daha net anlaşılması adına aktivitelerin Actual % leri 100 ün altında iken, early plan ve devamındaki late ve mean de 100% olarak görünmektedir. Bu 100% ler overall olarak projedeki planlanan tarihlerdeki ilerlemeyi yüksek veriyor. Data dateden önce bile bitmemesine rağmen bitmiş gibi otomatik gösteriyor. Nasıl çözebilirim? 
14.04.2022, 09:27 2 cevap 158 okunma 0
Bilgilendirme! Cevap ve yorum yazabilmeniz için sitemizde üye kaydınızın olması gerekmektedir.
  • Admin
   14:28, 26 Mayıs 2022
   1
   Şikayet Et

   Merhaba Yusuf Bey,

   Kusura bakmayın çok geç gördüm sorunuzu. Halletmişsiniz sanırım. Sorununuzdan anladığım kadarıyla tahminimce digitlerin kapalı olaması sebebiyle yüzde yüzmüş gibi görünüyordu. Onları 2 digit açınca gerçek değerler görünmüş olmalı. Eğer başka bir yöntem ile çözüldüyse buradan paylaşabilir misiniz?

   Kolay gelsin

   • Üye
    15:56, 03 Haziran 2022
    2
    Şikayet Et

    Mesud Bey Merhabalar,

    Aslında sizin çözümünüz daha doğruymuş. Deneyince fark ettim. Benim yaptığım işlem ile daha sonradan uyuşmazlıklar çıktı. Ancak sizin yorumunuzu uygulayıp, bütün çalışmalarımı tekrardan yaptım. Sonuç harika oldu. Her şey için teşekkürler.