» » » Primavera Remaining Duration Otomatik Hesaplamama Durumu

Primavera Remaining Duration Otomatik Hesaplamama Durumu

Merhabalar,

Bir aktiviteye material kategorisinde kaynak atayıp actual kısmına da giriş yaparak update progress yapıyorum. Fakat bu eylemi gerçekleştirdiğim zaman, aktivite başlangıcım sabit kalırken (statüsü started olduğu için), original duration değişmemesine rağmen aktivitenin bitiş tarihi öteleniyor. Status kısmından kontrol sağladığımda, remaining durationunun hesaplanmadığını, böylelikle at completion tarihinin de yanlış hesaplandığını gözlemliyorum (aktivitenin de completion % kısmı physical olarak seçili). Baseline program ile karşılaştırdığımda sapmanın olduğunu görüyorum. Aktiviteye kaynak atamadan update progress yaptığımda bir ötelenme olmuyor haliyle. Bu sorunun sebebi ne olabilir, bunu önlemek adına nasıl bir aksiyon alabilirim?

İlginiz için teşekkür ederim.
Saygılarımla, 
03.09.2021, 12:33 3 cevap 111 okunma 0
Bilgilendirme! Cevap ve yorum yazabilmeniz için sitemizde üye kaydınızın olması gerekmektedir.
  • Admin
   18:06, 21 Eylül 2021
   0
   Şikayet Et

   Merhaba Caner Bey,

   Update progress'i genelde planlanana göre ilerlemeler kaydedildiğinde otomatik güncelleme için kullanılır. Data date çizgisinden spotlight ı açıp yeni data date tarihine kadar sürüklediğinizde update progress derseniz o ana kadar olması gereken işleri otomatik update eder. Size tavsiyem zaten manuel olarak giriş yapıyorsunuz bunu "f9" yaparak data date tarihini değiştirmeniz olabilir. Birde bunu denemenizi öneririm. 

   Saygılarımla
   Mesud 

   • Üye
    17:29, 22 Eylül 2021
    0
    Şikayet Et

    Merhabalar Mesut Bey,
    Değerli dönüşleriniz için teşekkür ederim. Fakat elimde oldukça fazla satır sayılı bir iş programı mevcut, birçok kaleme de gerek labor gerek material kaynak ataması ve akabinde bütçelenen miktar ve gerçekleşen miktar olarak ilgili ilerlemenin işverene raporlanması gerekiyor. Söz ettiğiniz schedule seçeneğinde farklı bir data date girip schedule edersem iş programında başlamayan aktiviteler için ötelenmeler olmaz mı? Bu kaynak raporlamasını remaining durationları kontrol ederek manuel olarak mı devam ettirmeliyim?
    Çok teşekkür ederim,
    Saygılarımla,
    Caner

    • Admin
     17:59, 22 Eylül 2021
     0
     Şikayet Et

     Doğrudur. Data date'i sürükleyerek iş programını güncellememiz tam anlamıyla bunun için var. Başlamamış işler için bir aksiyon alınmıyorsa, o iş gerçekten girdiğimiz tarihten sonra yapılacaktır. Bu hareketler olacak ki, eğer planladığımız işler gecikirse onlara göre yeni stratejiler uygulayalım. En azından proje müdürü işler sarkmaya başladığında yeniden plan yapma gereği duysun.