» » » Çokça FS bağlantı

Çokça FS bağlantı

Çözüldü
Proje: 9 Blok 15'er Katlı Konut Projesi

Projemizin iş programında +10.000 Aktivite oluşmakta. İster istemez bunların bağlantılarında çoğunlukla pratikte ne kadar gerçekleşmesede ve aktiviteleri bir düzende tutabilmek için FS bağlantı kuruyoruz. Fakat güncelleme sırasında ya da uygulama sırasında örneğin 1. kat bitmeden 2. kat imalat aktivitesi başlayabiliyor ve bu "Out-Of-Sequence" hatasına sebep oluyor ve aynı şekilde 2. kat aktivtesinin remaining barında "gap" oluşuyor.

FS bağlantı yerine SS+FF+Lag kullansak bi nebze engeller miyiz ?  yoksa aktiviteler başladıkça predeccessor larını revize mi etmemiz gerekir ? konuyla sayın ilgililerin fikirlerini duymak isterim.
21.01.2021, 10:29 8 cevap 216 okunma 0
Bilgilendirme! Cevap ve yorum yazabilmeniz için sitemizde üye kaydınızın olması gerekmektedir.
  • Admin
   08:00, 22 Ocak 2021
   0
   Şikayet Et

   Merhaba,

   Anladığım kadarıyla projeniz hızlı bir şekilde ilerliyor.  Out of sequence sonucu oluşan "gap"leri schedule options kısmından progress override seçerek kapatabilirsiniz. Ama retained logicte kalıp bunları görmenizi ve ondan sonra bağlantılara müdahale etmenizi tavsiye ederim. Tabiki başlangıç aşamasında işlerinizin pek çoğunun FS bağlantılı olması normal. Ancak out of sequence oluşan aktivitelerde bağlantı mantığını tekrardan gözden geçirmenizde fayda var. Yani belli ki başlangıçta düşünülen bağlantı stratejisi ile ilerlenmemiş. Sahada başka kararlar alınarak ilerleniyor. İş programının da sahadaki durumu yansıtması için bağlantıların sahadaki durumla bire bir güncel hale getirilip devam edilmesi gerekiyor. Biraz zahmetli olur ama sonuç olarak çıkacak raporlar sahadaki durumu yansıtır. Açıkcası güncel ve doğru bir rapor, yönetim nazarında kıymetli de olur.

   • Üye
    08:43, 22 Ocak 2021
    0
    Şikayet Et

    Dönüşünüz için teşekkür ederim. Çoğunun FS olmasının ne kadar normal ya da anormal olduğunu kendimce sorguluyordum. Çünkü daha yüklenici belirlenmemiş ve 1-2 sene sonraki işi ön göremeye çalışıyoruz.

    Prensip kararlar gereği, Retained Logic i maalesef bozamıyoruz. Out-Of-Seq oluşan aktivitenin ilişkilerini sadece kritik hatta girdiği zaman ve sadece predeccessor' ına müdahale edebiliyoruz. Successor' ına müdahale etmek "iş programı revizyonuna girdiği" anlamına geliyormuş. 

    • Admin
     09:11, 22 Ocak 2021
     0
     Şikayet Et

     Retained Logic'in korunması iyi olmuş. Bence de doğru bir karar. Ama out of sequence durumunda bağlantılara müdahale ettirilmemesi bence yanlış bir karar. İş programı dediğimiz şey anayasa değil. Neticesinde sahada dinamik birşeyin modellemesini yapıyoruz. Aynı esneklikte sahayı simule edebilmek çok önemli.

     Zaten elinizde baseline programınız vardır. Yani bu konuda revizyon ve güncelleme arasındaki farklar devreye giriyor. Aslında bağlantı değiştirmek kimileri için revizyon anlamına gelse de, ufak tefek bağlantıları değiştirmek revizyon anlamına gelmez. Yani bir aktivite için FS girilirken, tutupta SS + 40 gün derseniz revizyon olur. 40 gün nereden geldi derler. Bunu anlarım. Ama başlaması için ön gördüğünüz koşul başlamasına engel teşkil etmiyorsa FS'i SS'e ufak bir lag koyarak ya da onu da koymayarak çevirebilirsiniz. Ya da başlamasının o aktiviteyle hiçbir bağlantısı yoksa silebilirsiniz. Tabi bu yine yönetim kararı ama bu programlar bizleri rahatlatmak için var. Programın esiri olmamak lazım.

     Agility gibi proje yönetim kavramlarının kol gezdiği şu zamanlarda iş programına proje yönetimlerinin bu tarz yaklaşımları bence çok yersiz. Allah kolaylık versin size.

     • Üye
      15:20, 22 Ocak 2021
      0
      Şikayet Et

      Evet, aynen atanmış olan bir baseline nimiz var ve bundaki dağılıma göre kazanılan/planlanan karşılaştırmasını yapıyoruz. 
      PMI standartlarına göre sadece kritik hatta düşen OOS lerin predeccessor i revize olabiliyormuş... teşekkür ederim.

      • Admin
       16:37, 22 Ocak 2021
       0
       Şikayet Et

       Şu şartlar altında zaten kritik hat ve OOS'ler güncel bir projenin çoğunluğunu temsil eden inputları içeriyor. Ben predecessorlarına hiç müdahale ettirmiyorlar diye anladım.

       Onlar da bir açıdan haklı. Söz gelimi kendilerini 5 ay sonrasına hazırladıkları bir iş var. Baseline'da taraflar anlaşmış. Kalkıp ben o işi şimdi yapıyorum sen de üstüne düşeni yap demek olmaz. Belki başlangıçta konuşulan süreç şantiye dışında bir imalatın fabrikasyon süreci için kondu. Yani işin yüklenicisi olarak tutup şimdi yapıyorum demek de olmaz.

       • Üye
        16:25, 30 Ocak 2021
        0
        Şikayet Et

        Mesud Bey,

        İleriye dönük sorum var. Aktivitelerim oluştu şimdilik 14bin aktivite var. Projelere ve planlanan işlere göre 18 yükleniciden sadece 2 tanesi aktif. Bundan 1 sene sonra tüm yüklenicilerim belli olacak ve onlardan program istiyor olacağım. Dolayısıyla hepsi kendi unique ID ve aktivitelerini oluşturacak ve bana .xer dosyalarını verecekler. Onlara WBS li .xer dosyasını ben vereceğim ama WBS ekleme çıkarma yaptıklarında oluşacak revizeleri import etmeden göremeyeceğim.

        Kendimce yöntemlerin var ama sizin gibi uzmandan da yorumlarınızı duymak isterim. Tüm bunların koordinasyonunda sizce nasıl bir yöntem izlemeyelim. Sorum tam anlaşıldı mı emin olamadım :)

       • Admin
        16:59, 30 Ocak 2021
        0
        Şikayet Et

        Tüm yüklenicilerin iş programını master programınıza aktarmadan önce, ayrı ayrı dosyalarda önce arşivleyip (baseline kaydedip) kendi içinde kontrol edilebilir. Sonra master programına ekledikten sonra ilgili yüklenicinin master programındaki rolü eğer kritik hat üzerindeyse uyarılabilinir.

        Ya da tüm wbs'leri aktardıktan sonra kayıt edip, güncellemeleri direkt master program üzerinden yapabilirsiniz. Eğer yükleniciye sözleşmede verilen termin tarihlerinin içinde kalması şart ise her yüklenicinin son aktivitesine madatory finish de koyabilirsiniz. 

        Anladığım kadarıyla iş programları peyder peyi gelecek. Bunun için ilk bahsettiğim metodu kullanırdım ben olsaydım.

       • Üye
        00:56, 31 Ocak 2021
        0
        Şikayet Et

        Şu şekilde olmasını planlıyorum. Bizim şuan yaptığımız program evet ilk baselinimiz ama projesel anlamda eksik olan mahaller için ya da aktiviteler için öngörüsel bir sürü aktivite koyduk. 12. ay' ın sonunda muhtemelen taşeronlarımızın çoğu belli olacak projesel belirsizlikler ortadan kalkacak ve 2.baseline yapacağız. muhtemelen çoğu aktivitemiz hala 2. baselineda da yaşıyor. 
        örneğin 12 ay sonra ince işler yüklenicisi belli olduğunda takip edilen iş progrmaında tüm ince işler aktiviteleri programdan çıkartıcam yüklenicinin verdiği programı "Update Existing" ile içeri import edip, gerekli diğer ilişkileri de tamamladıktan sonra baseline-2 olarak devreye alıcaz. 

        baseline atamalarımızı genel itibariyle her taşeron belli olduktan sonra değil program artık sahayı yansıtmamaya ve aktiviteler sahadaki imalatları karşılamamaya veya baseline' nin çok gerisinde kaldığımız da yapacağız. Buda yaklaşık 6-12aylık periyotlarda oluyor.