» » » Excel Import Hatası

Excel Import Hatası

Çözüldü
Merhaba, evde ver16.2 kullanıcısıyım iş yerinde ver18.8 kullanıyorum.Evde çalışmak için iş yerinde .xer 15.1 e export alıp evde açıyorum. ver15.1 den excel exportu alıp hiç değişiklik yapmadan import edebiliyorum fakat, değişiklik yapıp import ettiğimde şu uyarıyı alıyorum;"The User Preferences used to create this Excel file are not the same as your current preferences. Importing this file could corrupt your data.  Please refer to Help for more information about importing data from Excel. Are you sure that you want to continue?"
Bölge ayarlarından nokta virgül değişikliği yaptım. Excelde de sistem ayarlarını kullan seçeneğini işaretledim yine de olmadı. İş yerindeki primavera üzerindeki tüm ayarları evdeki ile aynı yaptım yine import edemedim. excel silip yükledim başarılı olamadım. Userdata kısmını kontrol ettiğimde iş yerinden aldığım xlsx exportunda format bu d/MM/yyyy şekilde, evdekinde ise dd'.'mm'.'yyyy şeklinde. Sorunun bundan kaynaklandığını düşünüyorum fakat bir türlü çözüm üretemedim yardımcı olabilir misiniz?
20.12.2020, 11:05 8 cevap 226 okunma 0
Bilgilendirme! Cevap ve yorum yazabilmeniz için sitemizde üye kaydınızın olması gerekmektedir.
  • Admin
   10:03, 21 Aralık 2020
   0
   Şikayet Et

   Merhaba,

   Sadece 15.1 olarak xer backup alıp mı denediniz? yoksa diğer versiyonlarda da denediniz mi? 
   Birde 18.8 xer formatında aldıktan sonra notepad'de açıp versiyon kısmını 16.2 olarak değiştirip denediniz mi? 
   Son olarak xer formatında import ederken uyarı veriyor mu? Error log vs..

  • Üye
   22:27, 21 Aralık 2020
   0
   Şikayet Et

   Hem 15.1 olarak alıp denedim hemde notepad'ten 16.2 olarak açıp denedim sonuç aynı. Xer import ederken hiçbir sıkıntı yaşamıyorum, sorunum sadece excelden veriyi import ederken hata almam. Umarım çözümü vardır evdende çalışmam gerekiyor diğer bilisayar masaüstü çünkü.

   • Admin
    14:23, 22 Aralık 2020
    0
    Şikayet Et

    Çağatay Bey,
    Excelde, tarihleri dd.mm.yyyy formatından formül kullanarak, tüm tarihleri dd/mm/yyyy (iş yerinizdeki format nasılsa) formatına ayarladıktan sonra, değer olarak yapıştırın. Tekrar import etmeyi deneyin

    Dğer bir seçenek ise, excelde tanımlı varsayılan tarih formatınızı, P6 ekranından "Edit" sekmesinden "User Preferences" kısmındaki tarih ayarı ile aynı formata getirip deneyebilir misiniz.. 

    • Üye
     23:57, 22 Aralık 2020
     0
     Şikayet Et

     Merhaba Gürkan Bey,

     • İlk yazdığınız yöntem için; sütunlardaki tarihlerden bahsediyorsanız export ederken tarih zaten export etmiyorum. tarih export ederek denedim dediğiniz yöntemi uygulamak amacıyla fakat formül yazdıktan sonra da değer yapıştırınca tekrar orjinalinde ne format tanımlıysa ona çeviriyor excelde. Galiba tam uygulayamamış da olabilirim dediğinizi.
     • İkinci yazdığınız yöntem için;Excelde tanımlı varsayılan tarih formatı diye bir seçenek var mı tam anlayamadım? User data kısmından bahsediyorsanız onu denedim "." olan kısmı direkt / ile değiştirdim yine de olmadı.
     Excel export ederken tarih sütunu ekleyip (actual start date) kontrol ettiğimde, iş yerindeki bilgisayar actual start date'i 22.12.2020 08:00:00 olarak gösterirken evde aldığım export da direkt 22.12.2020 olarak görünüyor. Hücre biçimlendirmede iş yerindeki pc formatını tüm sutun için seçip kaydedip tekrar import ettiğimde de sonuç değişmedi.
     Son çare olarak başka versiyonda bir primavera yükleyip deneyeceğim. Sonucu bu yorum kısmından bildiririm. Ekleyeceğiniz yöntem var ise uygulayabilirim. Destekleriniz için teşekkürler. Saygılarımla.

     • Admin
      08:56, 23 Aralık 2020
      0
      Şikayet Et

      Çağatay Bey, tekrar merhaba,
      Excel ile primavera p6 tarih format ayarlarınız aynı olduğunda bir sorun kalmaması gerekir.
      Resim olarak aşağıda görünüyorsunuz, bu pencereye, Primavera P6-->Edit-->User Preferences kısmından ulaşabilirsiniz


      Sample kısmındaki tarihi Exceldeki gibi görmelisiniz.
      Tekrar bilgilendirme yapabilirseniz memnun olurum,
      Teşekkürler,

      • Üye
       09:13, 23 Aralık 2020
       0
       Şikayet Et

       Bu ekrandaki değişiklikleri aynı yapmıştım zaten. Bu ekranın dışında iki bilgisayarın saat tarih ayarlarını da aynı yapmıştım. Ana problemin database'den kaynaklandığını düşünüyordum. Bu sebeple SQL'i de silip tekrardan yükledim. Bunlarla birlikte excel ve primaverayı da silip tekrar yükleyince düzeldi problem. Teşekkürler.

  • Üye
   02:50, 23 Aralık 2020
   0
   Şikayet Et

   Primaverayı sildim ver20.12 yi yükledim problem çözüldü. Excel ver2016 bu arada aynı problemi yaşayan arkadaşlar olursa dipnot olarak yazdım. İlginiz için teşekkürler, saygılar. blush

   • Admin
    08:26, 23 Aralık 2020
    0
    Şikayet Et

    Son bilgilendirme için teşekkürler Çağatay Bey. Probleminizin hallolmasına sevindim.

    Kolay gelsin