» » » Takvim e çalışılmayan günleri girme.

Takvim e çalışılmayan günleri girme.

Çözüldü
Merhaba,

Bir projede belirlediğimiz bir takvim olsun. Pazar günleri tatil, ve günlük 8 saat üzerinden.
Fakat daha sonra pandemi gibi bir süreç oldu ve 21 gün çalışma yapılmadı ve daha sonrasında çalışma saati günlük 12 saat yapıldı.
Bunu P6 ya nasıl yansıtıyoruz ? Eski takvim bu takvim güncellemesine kadar geçerli olacak, sonrasında ise, bu yeni takvim geçer olacak.

Teşekkür ederim.
10.12.2020, 16:53 7 cevap 217 okunma 0
Bilgilendirme! Cevap ve yorum yazabilmeniz için sitemizde üye kaydınızın olması gerekmektedir.
  • Admin
   09:39, 11 Aralık 2020
   0
   Şikayet Et

   Serhat Bey, Merhaba

   21 günlük çalışma yapılmadığını, aktivitelerinizde tanımladığınız takviminizi "Enterprise--Calendars" bölümünden düzenleme yaparak, açılan pencerede 21 günlük çalışma yapılmayan aralığı "nonwork" olarak belirleyebilirsiniz. Pratik olması açısından "SHIFT" tuşuna basılı tutarak ilgili tarih aralığını seçebilirsiniz.

   Çalışma saati konusunda da aynı takvim üzerinden çalışma saatinin değişeceği tarihten itibaren, son tarihe kadar seçip,
   "Calendars" penceresindeki "work hours/day" kısmındaki değeri, tarih seçim yaptıktan sonra istediğiniz değerle değiştirebilirsiniz. Bu seçim işlemini her ay için tekrarlamalısınız. "SHIFT" ile toplu seçim sadece ay içinde çalışmaktadır.

   Farklı fakat buna benzer bir yöntem olarak, kullandığınız takviminizin genel çalışma saatini 12 saat ayarlayıp, belirlediğiniz tarihten önceki tüm ayları seçerek "work hours/day" kısmından 8 saat olarak belirleyebilirsiniz.
   Takvimde değişiklik yapılan günlerin zemin dolgusu beyaz renkte belirecektir.
   Takvim değişikliklerinde durationlarda değişir, bunu dikkate alarak işlemi takip etmek gerekir.

  • Admin
   09:47, 11 Aralık 2020
   0
   Şikayet Et

   Merhaba,

   Proje ortasındaki takvim değişikliği için revize takvimi ayrıca bir takvim olarak tanımladıktan sonra atayabilirsiniz. Değiştirildiği andan itibaren kalan işler üzerinde değişiklikleri gözlemlersiniz. Bir projede benim de başıma gelmişti. Ortasından başladığım için projenin herşey günde 24 saat (vardiyalı olarak düşünülmüş sanırım) şeklinde planlanmıştı.
   Realitede günde 8 saat çalışıldığı için yeni takvim hazırlamam gerekti. Günlük 8 saatlik takvimi atadığımda, tüm durationlar 3 katına çıkmıştı. Bu tip konulara dikkat ederek atamak zorunda kalmıştım. Bu arada olurda takvimi eski olan aktivite kalırsa öncül aktivite kısmında ve de ardıl aktivite eğer bununla "lag"li bağlantıdaysa, lag'in duration'ı öncülün takviminden hesaplanıyor.

   (Ufak bir bilgi notu. Ms project'te böyle hesaplamıyor. Yeri gelmişken P6-MsProject arasındaki ufak farklardan biridir.)

   Saygılarımla

  • Üye
   11:57, 11 Aralık 2020
   0
   Şikayet Et

   Cevaplar için teşekkür ederim.

   Duration ların değişmemesini sağlayamıyor muyuz ?
   Yeni takvim hazırladığımda atama nasıl olacak, her aktivitenin takvimini tek tek mi değiştireceğim. Örneğin, bir aktivite %60 seviyelerinde iken, bu takvim değişikliği olursa, nasıl olacak ?


   Bir sorum daha olacak,
   Peki bizlerden, iş sonunda çalışmadığımız günlerin hangileri olduğu, toplam süresinin ne olduğu (ne zaman ve ne kadar sorusu) ve bu günlerin projemizi ne kadar süre geciktirdiği ile ilgili rapor istense, böyle bir rapor alabiliyor muyuz ?

   • Admin
    12:12, 11 Aralık 2020
    0
    Şikayet Et

    Geciktirilen aktivitelerin toplam bolluklarına göre bir filtreleme yaparak bir çıkarımda bulunabilirsiniz. Ama burada aktivite aktivite gitmekte fayda var. Yani ana sebepleri yakalamak önemli. Aynı toplam bolluğu paylaşan diğer aktiviteler bu konuda öncül işlerden dolayı geciktiyse hepsine birden aynı yorumda bulunmamak lazım.

    Aslında direkt kritik yolunuzu filtrelediğinizde geciken aktivitelerinizi görebilirsiniz. Ancak kritik yola yakın olan (toplam bolluğu az olan) aktiviteleri de göz önüne almak lazım.

    Toplam bolluk ve ertelenen işler filtrelenebilirse buradan "projeye etki = gecikme miktarı - toplam bolluk" olarak hesaplanabilir. Burada negatif çıkan değerler ilgili aktivitenin iş programını geciktirmediğini gösterecektir. Pozitif değerler ise direkt projenin gecikmesine sebep olan aktiviteleri ve geciktirdiği miktarları göstercektir. Burada tabiki manual olarak sebep sonuç ilişkileri irdelenmelidir.

   • Admin
    13:40, 11 Aralık 2020
    0
    Şikayet Et

    Sorununuzun üst paragrafını görmemişim. İlerleme kaydedilen aktiviteler şu an düşündüğünüz takvim için biraz sıkıntılı bir konu. Bunun için şöyle bir yol izlemeniz mümkün. In progress'deki aktiviteleri filtrelersiniz. Aynı aktiviteleri dublike edersiniz. Yeni aktiviteleri yeni takvim üzerinden planladığınız tarihlere göre ilişkilendirirsiniz (ya da constraint atarsınız). Eskiler içinde işlem devam etmiyorsa actual finish yapıp kapatabilirsiniz. Eski ile yeni arası sanırım biraz flu. Bundan dolayı biraz tek tek yapılacak gibi görünüyor.

   • Admin
    13:59, 11 Aralık 2020
    1
    Şikayet Et

    Serhat Bey,
    Takviminizi bir aktivitede değiştirdikten sonra, SHIFT tuşu ile diğer seçmek istediğiniz aralıktaki son aktiviteyi seçerseniz, aralıkta tüm aktiviteleri seçmiş olursunuz,
    Aralık seçili iken sağ tuş ile "Fill down" yaptığınız takdirde ilgili aktivitelerin takvimi değişecektir. (Bu işlem calendar kolonunda yapılmalı.)

    Takviminizi değiştirdikten sonra, global change özelliğini kullanarak, sürelerinizi eski takviminize göre ayarlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse çalışma saatini 8'den 12'ye çıkarırsanız, duration değerleriniz eskisine göre düşmüş olacak. 12/8 oranında artırarak eski duration değerlerinizi görebilirsiniz.

    Bunu "Global Change" kısmında;
    İlk kısıma; Calendar = Değiştirmiş olduğunuz Takvim
    İkinci kısım ise Original Duration = Original Duration * 1,5 yapar iseniz tüm sürelerin eski değerlerine geldiğini göreceksiniz.

    Tabi burada siz tek takvim içinde, iki farklı saat kullandığınız için, önceki çalışma saatiniz olan 8 saati ilgili tarihlere denk gelen aktivitelerinizin sürelerini de 1.5 kat artıracaktır.
    Dolayısıyla burada tekrar global change kullanarak farklı bir parametre ile, örneğin: şu bitiş tarihi şu tarihten önceki aktivitelerin sürelerini 1.5 kat azalt dememiz gerekir ki sizin 8 saatlik günlere düşen aktivitelerinizin sürelerinde değişiklik olmasın.

    Bunun için bir örnek; (siz başka bir parametreyi de referans alabilirsiniz.)
    İlk kısıma; Finish (is less than) Belirttiğiniz Tarih
    İkinci kısım ise Original Duration = Original Duration / 1.5 (Bu kısım değişmeyecek sorunuza göre)
    yaparak istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.