» » » Planlama yaparken ekip sayılarının optimizasyonu nasıl yapılır?

Planlama yaparken ekip sayılarının optimizasyonu nasıl yapılır?

Henüz başlamayan bir proje için önce çalışacak kişi sayısını belirleyip süreye mi gitmek, yoksa işin süresini belirleyip ekip sayılarını oluşturmak mı gerekmektedir?

örneğin 900 adamsaatlik bir döşeme imalatının 900 adamla bir saatte bitirilemeyeceği aşikardır. Ancak günde 100 adam saatle 9 günde de bitirilebilir, 150 adam saatle 6 günde de bitirilebilir. Bu optimizasyonu nasıl sağlamamız gerekmektedir?

23.04.2020, 17:19 3 cevap 527 okunma 0
Bilgilendirme! Cevap ve yorum yazabilmeniz için sitemizde üye kaydınızın olması gerekmektedir.
  • Admin
   21:39, 26 Nisan 2020
   0
   Şikayet Et

   Merhaba

   Kaynaklarımızı belirlerken göz önüne alınması gereken durumlar proje ve şirket şartlarına bağlıdır. Örneğin zaman konusunda üzerinizde bir baskı yoksa elinizdeki kaynağı sahaya yığmak istemezsiniz. Ancak bulunduğunuz projede yapılacak işle ilgili asgari bir süre vardır. Örneğin kış aylarına gelmeden bitirmek gibi. Ya da işverenin beklentileri gibi. Burada işveren beklentisi genelde daha güçlü bir etkendir. Çünkü yatırımcı yatırımının en hızlı şekilde geri dönmesini bekler. Bu da yüklenici üzerinde bir baskı oluşturur. 

   Sonuç olarak bu bir planlamacının tek başına verebileceği karar değildir. Proje yönetimlerine sunulan iş programında bu süreçler tüm yönetimce gözden geçirilmeli ve en ideal süreç düşünülmelidir. Karar verilen süreçe göre kaynaklar daha kolay optimize edilir.

  • Üye
   15:14, 28 Nisan 2020
   0
   Şikayet Et

   Merhaba Mesud Bey,

   peki projenin bütünü için değil de aktivitenin kendisinde ekip sayısının en verimli olacak şekilde belirlenmesinde nasıl bir yol izlenebilir. 
   Örneğin 1000m2 bir döşeme imalatında 10 kalıpçı çalıştırmak mı 20 kalıpçı çalıştırmak mı daha verimlidir? (döşeme üzerindeki çalışan sayısının fazlalığı rahat çalışmaya imkan vermeyerek verimi düşürecektir. Vermi düşürecek sayı 10 mudur 40 mıdır? bu veya buna benzer durumların yorumunu yapmakta zorlanıyorum.) Ya da kalıpçıyı işi bittikten sonra boşa çıkarmamak için bu m2 deki döşeme imalatı için kaç adet demirci gerekir.
   Yani şu kadar m2lik döşeme için m2 ye şu kadar kalıpçı, demirci düşmesi gerekir gibi kabuller var mıdır?

   • Admin
    17:04, 28 Nisan 2020
    0
    Şikayet Et

    Merhaba Onur Bey,

    Genelde proje yönetimleri süreç anlamında beklentileri oluyor. Siz bu sürece göre kaynak optimizasyonu yapıyorsunuz. Birde bazı hissiyatlar da devreye giriyor. Bu biraz tecrübeyle beraber gelişen birşey. İster istemez belirli bir gün sayısı kafada beliriyor. Ama benim tavsiyem bu konuda yapım şefi ya da müdürü ile koordine olup onların verdiği sürelere göre kaynak belirlenmesi gerekir. Hatta m2 ye göre gerek iş gücünü bile onlardan alarak gereken kaynak miktarı hesaplanıp süreçlere dağıtılmalıdır.

    Aksi halde bu plan program sadece planlamacının programı haline geliyor. Bu konuda performansı değerlendirme anlamında büyük yararı olur. Sonuç itibariyle raporunuzu koyduğunuzda itiraz payı bırakmamakta fayda var. Sizin verdiğiniz oranlara göre hesapladım, gerçekleşen iş miktarı ve iş gücü oranına göre verimlisiniz ya da değilsiniz dediğinizde itiraz payı bırakmamış oluruz.

    Bu aralarda bahsettiğiniz oranlar internette var, ama her iş kendine göre değiştiği için tutarlı sonuçlar çıkmıyor.