» » » MS Project Planlanan ve Gerçekleşen Çalışma

MS Project Planlanan ve Gerçekleşen Çalışma

Çözüldü
Merhaba,
Çalıştığım projede MS Project ile iş programı takibi ve güncellemesi yapıyorum. İhtiyacım olan şey zamansal ilerlemeye göre maliyet değil de malzeme/m2/m/ton olarak planlanan-gerçekleşen takibi yapmak bunu nasıl yaparım.
Şu an planlanan malzeme/m2/m/ton miktarını bulmak için custom field ile ilgili kaynağın BCWS 'sini Standart Rate ' e bölerek buluyorum.
İstediğim şey örneğin bir hafta sonra güncelleme yaptığımda hafriyat miktarının ne olması gerektiğini görmek ve actual ile karşılaştırmak.
05.11.2022, 16:32 6 cevap 173 okunma 0
Bilgilendirme! Cevap ve yorum yazabilmeniz için sitemizde üye kaydınızın olması gerekmektedir.
  • Üye
   11:29, 21 Kasım 2022
   3
   Şikayet Et

   Semih Bey merhaba,

   Kaynakları aktivitelere atadıktan sonra "Resource Usage" sayfasında kaynak bazlı dağılımı görebilirsiniz. Tabloda schedule edilmemiş programda "work" dağılımını yaparak excele aktarabilirsiniz. schedule etmeden önce baseline alırsanız ilerlemeleri girdikten sonra bu alanda "baseline work" verisini kullanabilirsiniz.

   Daha sonra aynı sayfada actual work verisini de ekleyerek alt alta her iki veriyi karşılaştırabilirsiniz.

    • Üye
     14:59, 30 Kasım 2022
     1
     Şikayet Et

     Semih bey diğer bir yöntem de material kaynakların std. rate = 1  olarak tanımlarsanız, kaynak dağılımı sayfasında BCWS kolonunu ve Actual Cost kolonunu açtığınızda atamış olduğunuz miktarların kaynak bazlı dağılımda planlanan ve gerçekleşen değerlerine ulaşabilirsiniz.

     Selamlar

     • Üye
      22:04, 01 Aralık 2022
      0
      Şikayet Et

      Bu yöntemi de denemiştim eksi yönü maliyet değişimlerini görememek fakat imalat takibi için iyi bir yöntem, tekrar teşekkür ederim Yücel Bey.

      Bazı firmalar adamXsaat ve adamXgün takibi istiyorlar aynı projede bunu yapmak için bir yöntem var mı?
      yine benim yöntemim saat olarak giriş yapmak birde çalışma takvimi günlük 1 saat olan bir kaynak atayarak yapıyorum sizin görüşünüz nedir

      Selamlar

      • Üye
       09:03, 02 Aralık 2022
       1
       Şikayet Et

       Semih bey sorunuzu doğru anladıysam, aktiviteye harcanacak toplam adamsaati ve buna karşılık günlük sahada bulunması gereken işçi sayısını bulmak istiyorsunuz sanırım.

       Bunun için öncelikle ayarlardan günlük,haftalık,aylık çalışma saatlerini düzenleyerek, her aktiviteye işçilik kaynağı atayabilirsiniz. örneğin bir aktivitede 500 m2 kalıbı 550 adamsaat ile yapmayı planladıysam, aktiviteye 550 adamsaat kaynak atayıp,resource usage sayfasından zamana yayılı adamsaat verisini excele çekerek, tüm aktiviteler için gün bazında adamsaatleri toplayıp günlük çalışma saatine bölebilirsiniz.

       adamgün verisini zamana yayılı değil de kolon olarak tabloda görmek isterseniz custom fields' ten bir kolon oluşturup atadığınız kaynağı duration ve günlük çalışma saatine bölerseniz bu şekilde de proje içinde görebilirsiniz.

       Farklı olarak adamsaati work olarak, adamgün de material olarak atabilirsiniz. ancak material kaynak attığınızda miktarı güne böleceğinden, örneğin 5 birim kaynak atadığınızda  günlük bir iş için, her güne 1,25 birim dağıtacağından, o aktiviteye düşündüğünüz kişi sayısını excelde gün ile çarpıp, örneğin 4 günlük iş için 5 kişilik ekip düşünüyorsanız 20 birim miktar kaynağı atarsanız projede günde 5 kişi gibi görüntüleyebilirsiniz. excelde her aktiviteye denk gelen işçiliği çarpıp kopyala yapıştır yöntemiyle atayabilirsiniz.