» » » adam saat takibi

adam saat takibi

Çözüldü
adam saat takibini nasıl yapabilirim?
bu dönemde dekorasyon projelerim var, ben işverende çalışıyorum

bu zamana kadar hiç takip edilmemiş, nasıl başlayacağımı bilemedim
yaptığımız işler kutu profil, alçıpan, boya, seramik, mobilya vs 


yükleniciden neleri talep etmeliyim? dikkat etmem gereken şeyler nelerdir?
03.05.2021, 01:00 1 cevap 171 okunma 0
Bilgilendirme! Cevap ve yorum yazabilmeniz için sitemizde üye kaydınızın olması gerekmektedir.
  • Admin
   09:35, 20 Mayıs 2021
   0
   Şikayet Et

   Merhaba,

   Bu konu biraz yükleniciden yükleniciye göre değişen bir konudur. Öncelikle eğer alabiliyorsanız, yüklenicinin ana iş kalemleri için miktarlarını ve onlara uygun tahmini adam saat'lerini isteyebilirsiniz. Ana iş kalemleri olarak dememin sebebi, çok fazla detaylı kalem girilirse, gerçekleşmelerin takibi o kadar zor olur. Harcanan adam saatler gelebilir. Ancak doğruluğu konusunda şüphe uyandırabilir. Zaten KPI raporlamalarının temelinde de bu yatar.

   Yazımın başında yükleniciden yükleniciye göre farkeder dememin sebebi de bunu her yükleniciden almak pek mümkün olmuyor. Ya da aldığınızda da yüklenici güvenli tarafta kalıp kendini sağlama almak için abuk sabuk rakamlar veriyor. 

   Örneğin yükleniciden adamsaat tahminini istediğinizde, denetleneceğini düşünen yüklenici bazen az adam yazabiliyor. (Amacı bunu bir taahhütname olarak algılanırsa, sahadaki adam sayısını gidip sayıp ilgili periodda işverenin hani söz verdiğin adam miktarı diye sormaması).

   Bazısı da bunun tam tersini yapıyor. İşi daha büyük göstermek için çok adamsaat tahmini yapıyor. Bu da işin realitesinden ne kadar uzak olduğunu gösteriyor aslında.

   Burada iş sizin yüklenicinizle aranızdaki diyaloğa kalıyor. Bunun sadece raporlamanın bir parçası olduğu izlenimini verebilirseniz, belki bu konuda samimi bir input alabilirsiniz.

   Olaya yüklenici tarafından baktığınızda da (büyük iş, küçük iş ayrımını gözetmeksizin söylüyorum), söz konusu çalışma ileride bir anlaşmazlık durumunda mahkemede delil olabilecek bir konudur. Özellikle mail yolu ile aldığınız bir rapor olduğu için kayıda geçmiş bir delil de olabiliyor. (Şahsen bir davada kullanmışlığım da oldu. Bir yüklenicimiz bizi mahkemeye vermişti. Savunma dosyasının eklerini bu ve bunun benzeri günlük raporları kullanarak doldurmuştum.)

   Yani biraz ince bir konu. Kolay gelsin size..