» » Çizelgeleme Ayalarından Retained LogIc, Progress OverrIde VE Actual Dates Çalışma Prensibi

Çizelgeleme Ayalarından Retained LogIc, Progress OverrIde VE Actual Dates Çalışma Prensibi

 

 

Kısaca Tanımlayalım;


1) Retained Logic 

Projenizi çizelgelerken, kurmuş olduğunuz ilişki ağınızı korumayı istediğiniz anlamına gelir. Devam eden bir aktivitenin kalan süresi, aktivitenin tüm öncülleri tamamlanana kadar ötelenir.

 

2) Progress Override 

Bu çizelgeleme ayarı, sırası gelmeden başlamış aktiviteler söz konusu olduğunda mevcut ağ mantığını görmezden gelip aktivitenin kalan kısmını hemen veri tarihinden sonra başlayacak şekilde çizelgelemeyi sağlar. Primavera ilişkileri bir kenara bırakıp herhangi bir çalışmama dönemi olmadan aktiviteleri planlayacaktır.

 

3) Actual Dates 

Bu çizelgeleme ayarı ileri geçiş ve geri geçiş sırasında gerçekleşen tarihleri temel alarak hesaplama yapılmasını sağlar. Bu bir aktivitenin gerçekleşen başlangıç ve gerçekleşen bitiş değerlerini veri tarihinden sonraki bir zamana koymanıza olanak tanınması ve Primavera’nın ardıl aktiviteleri gerçekleşen günleri temel alarak hesaplaması demektir.

 

Actual Dates seçeneği, gelecekteki işlerden kesinlikle yapılacağından emin olduğunuz aktivitelerin sorunlarını çözmek için kullanılabilir. Bu türden durumlarla pek karşılaşmasak da Actual Dates seçeneği, what-if durumundaki projelerle senaryo çalışmaları yaparken kullanışlı olabilir.

 

Bu üç seçeneğin P6'da "out of sequence" dediğimiz sıradışı aktiviteleri nasıl hesapladığına bakalım;

 

 

Aktivite mantığı A2'nin A1 tamamlanana kadar başlamamasını zorunlu kılar,

fakat fiili olarak bazen A1 başlatılmamış olsa bile A2 başlatılabilir ve tamamlanabilir - Bu "Out of Sequence" Yani Sıradışı çizelge olarak bilinir.

 

Bu durumu nasıl çözeceğiniz, 3 seçenekten hangisini kullandığınıza göre değişecek.

 

Retained Logic Seçeneğini Kullanırsak;

Aktivitenin mantığı korunur ve zorunlu kılınmış olur, Aşağıda görüldüğü üzere A3 aktivitesi, A1 aktivitesi tamamlanana kadar başlatılamaz.

 

 

 

Progress Override Seçeneğini Kullanırsak;

Aktivite bağlantı koruma sistemi devredışıdır. A3 aktivitesi, A2 nin öncülünden bağımsız olarak programlanır.

Başka bir tabirle, A1 aktivitesi artık A3 aktivitesinin bir öncülü niteliğini kaybetmiştir.

 

 

Actual Dates Seçeneğini Kullanırsak;

Bu seçeneği kullanarak iş programınızı zamanladığınızda, yine bağlantı mantığı geçersiz kılınır, aktivite fiili gerçekleşen tarihler baz alınır.

A2 aktivitesinin fiili tamamlamasının hemen ardından A3 aktivitesi başlaması programlanır. A2 Aktivitesinin "Data Date" den sonra bir fiili bitiş tarihi olsa bile.

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazan: ggecici
3810 kez okundu 21.04.18 tarihinde yayınlandı
Bilgilendirme! Cevap ve yorum yazabilmeniz için sitemizde üye kaydınızın olması gerekmektedir.