» » » Cost loaded schedule nedir ?

Cost loaded schedule nedir ?

Mesud Bey Merhaba,

Primavera ile cost yüklü iş programı .. bu cümledeki cost ifadesi neyi ifade ediyor hakediş mi yoksa bütçe mi sorum bu temelde.

Boq'den türetilmiş bir wbs-aktivite yapısı ile tüm iş scopeunu iş programına yansıtarak gün sonunda kontrat bedelini primaverada görebileceğimize bu sayede aylık gelir projeksiyonları hazırlayabileceğimize katılıyorum. Eğer cost yüklü programdan kasıt hakediş ise bu gayet uygulanabilir.

Ancak cost yüklüden kasıt bütçe ise tender döneminde hazırlanmış muhtemelen iş başladıktan sonra hazırlanacak construction schedule wbs'i ile tamamen farklı bır kırılımda olan bütçeyi construction schedule'daki 10, 20 bin aktiviteye dağıtmak doğru sonuç verecek midir ? Farzedelim ki direk bütçe construction schedule'da construction aktivitelerine dağıtıldı. Endirek giderler, hse giderleri gibi kalemler P6'da proje wbs'inin hemen altında wbs summary aktiviteleri oluşturularak proje süresince ayarlanmış curveler kullanılarak mı iş programına dahil edilecektir ?

Sonuç olarak bütçe yüklü bir p6 schedule hazırlamanın bu sayede aylık gider projeksiyonu elde etmenin mümkün olduğunu düşünüyorsanız bu konudaki tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz ?
07.06.2020, 01:33 1 cevap 246 okunma 0
Bilgilendirme! Cevap ve yorum yazabilmeniz için sitemizde üye kaydınızın olması gerekmektedir.
  • Admin
   12:28, 11 Haziran 2020
   0
   Şikayet Et

   Merhaba,

   İş programında cost yüklü demek girilmiş aktivitelerin içine birim fiyatı olan kaynaklar ya da aktivite üzerine işlenmiş tüm expense(p6) ya da cost(ms project) lerdir. Burada bizim koyacağımız kural çok önemlidir. Eğer biz bunu bir işverene sunmak üzere hazırlıyorsak işveren hakedişini yansıtacak bir iş programı olmalıdır. Kendi maliyetlerimizi takip etmek için yapacaksak durum dediğiniz gibi detaylandırılabilir. 

   Tabiki iş programının level'ına göre nakit akış planımız değişir. İhale aşamasında hazırlanmış bir iş programının nakit akışı ile uygulamaya geçmiş bir iş programının nakit akışı aynı olmaz. Birinde bazı noktaları kabaca değerlendirirken diğerinde en ince ayrıntısına girilebilir. Burada her zaman savunduğum bir noktayı da dile getirmek isterim. Önemli olan en ince ayrıntısına kadar planlanmış programı değil, daha sonra takip edilebilecek sevyede hazırlanmış programı hazırlamaktır. Yani ay sonu geldiğinde gerçekleşen verileri 20 kişi girecekse sorun yok. İnce detaylandırılmış programı takip edebiliriz. Ama ay sonunda bu işleri bir kişi girecekse ki hep böyle tecrübe etmişimdir. Gerçekleşme verilerinin peşinden koşmak bir o kadar zordur. Buna göre bir sevye belirlenerek nakit akış için fikir verecek (en azından mertebe olarak). Bu konuda kesinlik beklemek zaten doğru birşey değildir.