» » » p6-Planlama mühendisinden beklenenler

p6-Planlama mühendisinden beklenenler

Çözüldü
Primavera p6 şantiyede nasıl kullanılıyor? Kursuna gittim sertifikamı aldım, örnek projeleri yaptık. Buraya kadar sorun yok, yani basit düzeyde biliyorum. Kaynak atama, baseline, projeyi yürütme vb. Fakat gerçek bir proje üzerinde hiç kullanmadım. Şantiyede nasıl kullanılır? Planlama mühendisinden neleri yapmasını isterler? Aktivitelere günleri nasıl tanımlayacağım? Adam saatler ve metraj arasında sürekli orantı yaparak süreleri atayabilir miyim? Bunun başka bir yolu var mıdır? Ayrıca planlama mühendisinden proje müdürü neleri çıkarmasını, bilmesini, hakim olmasını ister? Bu konuda çok fazla bilgim yok, soracağım kimse de yok. Şeflerimden yardımcı olmalarını bekliyorum. Teşekkürler.
02.11.2018, 23:42 1 cevap 266 okunma 0
Bilgilendirme! Cevap ve yorum yazabilmeniz için sitemizde üye kaydınızın olması gerekmektedir.
  • Admin
   07:44, 05 Kasım 2018
   0
   Şikayet Et

   Merhaba,

   Sorularınızı dilim döndüğünce cevaplamak isterim. Lütfen farklı tecrübesi olan arkadaşlar ekleme yapsın.

   Şantiyede nasıl kullanılır? 

   Bu soruyu iki türde cevaplamak lazım. Bir kurumsal olmaya çalışan firmalar için bir de kurumsal olmayanlar için. Kurumsal olmayan firmalarda planlamanın kaliteli yapılması müşterinin kalitesine bağlıdır. Müşteri iyise ve projeyi sıkı sıkı takip ediyorsa, aynı özveriyi müteahhittten de bekler. İster istemez daha düzgün kaynak yüklü programlar sunulur. 

   Diğer tarafta kurumsal olmaya çalışan firmalar müşteri kim olursa olsun projelerini düzgün bir şekilde takip etmeye çalışırlar. Bir standartları olması için sürekli sistem geliştirirler.

   Planlama mühendisinden neleri yapmasını isterler? 

   Planlama mühendisinden sorumluluğunun üstünde işler beklenir maalesef. Uygulama iş programının hazırlanması, takibi ve raporlanması. Burada takip kısmından tutun iş programının hazırlanmasına kadar aslında firmaların büyük zaafiyetleri vardır. Çünkü uygulama iş programının hazırlanması aslında bir anlamda hedeflerin belirlenmesidir. İlgili kısım yöneticilerine danışılarak hazırlanmalıdır. Ama maalesef "hele sen bişey yap biz bakarız?" gibi söylemlerle tüm planlama sorumlulugu planlamacının omuzlarına yüklenmektedir. Bu konuda sorumlulukların paylaştırılması tamamen proje yöneticisine kalmaktadır. Aynı şekilde takip sırasında da saha ile koordine olabilen planlamacının raporları gerçeği yansıtmaktadır. Raporlama bölümü ise tüm bu koordineli çalışmanın meyvesidir. Bu konuda planlamacı bağımsız bir şekilde raporlarını üst yönetime sunabilmelidir. 

   Aktivitelere günleri nasıl tanımlayacağım? Adam saatler ve metraj arasında sürekli  orantı yaparak süreleri atayabilir miyim? Bunun başka bir yolu var mıdır? 

   Evet genel anlamda oran orantı kullandığımız bir yöntemdir. Eğer elimizde referans bir adam saat tablosu ya da tecrübelerimizden oluşturduğumuz tablolarımız varsa. Ben bu konuda da proje yönetiminde rol alan arkadaşlarla koordineli bir şekilde çalışılması tarafındayım. Aksi halde beyan edilen aktivite süreleri realist olmayacağından planlamacı çok eleştirilebilinir.

   Ayrıca planlama mühendisinden proje müdürü neleri çıkarmasını, bilmesini, hakim olmasını ister? 

   Sıklıkla istenen gecikme raporudur. Kritik yolun raporlanması da oldukça etkilidir.  Eğer kaynak yüklü iş programımız varsa bu raporlar çeşitlendirilebilinir. Planlanan ve gerçekleşen mukayeseli raporlar hepimizin favorileridir. Kazanılmış değer analiz raporları da gerçek durumu sergileyen raporlardandır. Raporları çoğaltmak mümkündür. Özellikle elinizde düzgün veriler varsa. Bu yazdıklarım en bilindik raporlardır. 

   Saygılarımla