» » » Lokasyon bazli yada imalat turu bazli WBS

Lokasyon bazli yada imalat turu bazli WBS

Selamlar, P6 da Is programi olustururken lokasyon bazli mi yoksa imalat turu bazli mi WBS olusturmayi tavsiye edersiniz. Tecrubelerinize dayanarak asagidaki konularda ikisinin de artilarini ve eksilerini belirtirseniz memnun olurum. - Is programi olusturulmasi (aktivite baglantilari ve work flow logic) - Kaynak ve imalatlarin miktarlarinin takibi, guncellenmesi, butcelenen degerlerle kiyaslanarak performans degerlendirmesi yapilmasi ve projeksiyonu - Maliyetlerin kontrolu, guncellenmesi ve projeksiyonu Tesekkurler
19.02.2018, 20:53 2 cevap 213 okunma 0
Bilgilendirme! Cevap ve yorum yazabilmeniz için sitemizde üye kaydınızın olması gerekmektedir.
  • Admin
   09:02, 20 Şubat 2018
   0
   Şikayet Et

   Merhaba,

   - Is programi olusturulmasi (aktivite baglantilari ve work flow logic)

   Burada projesine göre değişkenlik gösterir. Eğer iş akışınızda lokasyon ön plandaysa lokasyon lokasyon oluşturabilirsiniz. Bu iş programınızı görüntülerken öncelikli lokasyonu yukarıda görünmesini sağlar. İş türü konusunda ise bağlantılarınız faklı iş türlerine bağlı değilse belki benzer şekilde kurabilirsiniz. Ancak disiplinler arası bağlantılar iş bütünlüğü açısından ayrı bir realitedir. 

   Genelde lokasyon bazlı olarak wbs oluşturuluyor. Bu tecrübe ettiğim projelerde kaçınılmazım olmuştur. Eğer iş türü konusunda  illaki ayrı ayrı bir gruplama yapmak zorunda kaldığımda aktivite kodlama yaparak işin içinden çıkmıştım..  

   - Kaynak ve imalatlarin miktarlarinin takibi, guncellenmesi, butcelenen degerlerle kiyaslanarak performans degerlendirmesi yapilmasi ve projeksiyonu

   Kaynak takibindede farklı bir uygulamam olmadı. Toplu güncellemelerde hata riski yüksek olduğu için genelde birebir güncellemeleri severim. Hep proje aşinalığımı arttırır hem de daha emin olarak güncelleme yapmış olurum. Hal böyle olunca lokasyon bazlı wbs ve gerekirse aktivite kodlarıyla iş türü listelemesi işimi görmeme yeterli oluyor kaynak güncellemesi açısından.

   - Maliyetlerin kontrolu, guncellenmesi ve projeksiyonu

   Maliyet kontrolü takibinde erp bağlantılı projelerde ilgili  kurumun  cost kırılımını cost account olarak ya da activity code lar ile takip etmek mümkündür. Maliyet kontrolü konusunda hassas olan firmalarda bile lokasyon bazlı wbs lerin kaçınılmaz olduğunu da tecrübe etmişimdir.

   Saygılarımla

   Mesud

  • Üye
   15:22, 07 Mayıs 2018
   0
   Şikayet Et

   Merhaba, M-EPC. Milestones, Engineering, Procurement, Construction olarak baslamani ve bunlarin altina disiplin bazli girmeni tavsiye ederim. Zaten bunlardan sonra Codes kullanarak, bu aktiviteleri Alan, Alt-Alan, Bolge, Kapsam vs. gibi gruplara ayiracaksin. Ondan sonra istedigin sekilde siralama yapmak, gorsellerini ayarlamak sana kalmis. Ama Tek basina WBS'de kullanabilirsin. Bir ornek vereyim: benim suan calistigim isveren standart olarak EPC imalat bazli bir layout istiyor. Construction kismini da alan ve yapilara gore siralanmis istiyor. Ancak bizim kendi raporlamamizda, sadece disiplin bazli bilgi gerekiyor. Isverne icin WBS dizilimini kullaniyoruz, kendimize gerkeli bir raporlamada ise kodlara gore filtrelenmis halini.