» » » Primavera performans analizi

Primavera performans analizi

Merhaba, Proje başladıktan bir süre sonra baseline verileri ile actual verilerini karşılaştırıp proje ilerlemesi olarak baseline seviyesinin gerisinde kaldığımızı varsayalım. Bu durumda projeyi zamanında bitirmek için nasıl çalışmam gerektiği ile alakalı P6'da direk bir döküm görme şansım var mıdır? Ya da diyelim baseline'a göre önümüzdeki ay tüm projenin %5'i kadar bir ilerleme kaydetmem gerekirken bu durumda projeyi zamanında bitirmek için önümüzdeki ay içinde ne kadar bir ilerleme sağlamalıyım ve bu ilerlemeyi sağlamak için hangi aktivitelere ne kadar yüklenmeliyim? Bu gibi sorulara primavera üzerinden direk bir ekran ile ya da excel bağlantılı olarak cevap verme şansım var mı bunu öğrenmek istemiştim. Teşekkürler.
heg
18.08.2016, 13:37 1 cevap 536 okunma 0
Bilgilendirme! Cevap ve yorum yazabilmeniz için sitemizde üye kaydınızın olması gerekmektedir.
  • Admin
   09:26, 19 Ağustos 2016
   0
   Şikayet Et

   Merhaba,

   Sorununuzu global change menusunu kullanarak direkt primavera ara yüzünden çözebilirsiniz. Aslında eğitimler sırasında anlattığım bir konuydu. Ama nedense videosunu çekmeyi unutmuşum. Neyse kısaca şöyle bir çözüm yapabiliriz. Global change menusunun çalışma mekanizmasını bildiğimizi kabul ederek yazıyorum. (İnşallah videosunu çekip eklerimde)

   3 tane user defined integer kolon tanımlarız.

   If şartımızı "activitiy status is not equal to completed" seçilir. Yani bu işlemi devam eden ve başlamamış işler için yapılacaktır.

   Then

   Birinci tanımlanan kolonda baseline'a göre kalan süreyi hesaplarız. UDF1 = BL finish- remaining early start

   İkinci kolonda; kalan süre içinde ne kadar ortalama günlük adamsaat artırmamız gerektiğini buluruz. UDF2=estimate to complete labor unit/UDF1

   Üçüncü kolonda; isterseniz ortalama günlük adam sayısını hesaplayabilirsiniz. 

   UDF3=UDF2/(elle günlük çalışma saatini yazabilirsiniz)

   Else 

   Bu kısmı boş da bırakabilirsiniz

   Bundan sonra global change i çalıştırarak, bu üç kolonda değerleri getirebilirsiniz.

   Daha sonra raporlamaya hazır olmuş olur. Kolay gelsin

   Saygılarımla

    

   • Üye
    11:29, 19 Ağustos 2016
    0
    Şikayet Et

    Cevap için teşekkür ederim çok işime yaradı fakat ufak bir ekleme daha yapmak istiyorum. Ben bir UDF daha tanımlayarak baseline göre kullanmam gereken günlük adamsaat miktarını buldum. Bunun için global change'de BL Project Labor Units / BL project duration formülizasyonunu kullandım. Şimdi bu bulduğum değer ile sizin söylediğiniz şekilde bulduğum arttırmam gereken adamsaat değeri arasında % ile ifade edilen bir değer oluşturacak şekilde tekrar bir UDF oluşturmak istiyorum. Bu işlemi global change'de yaparken bu iki değeri birbirine bölüp 100 ile çarpmak istediğimde sıfır sonucuna ulaşıyorum. Benim anladığım kadarıyla yaptığım ilk bölme işleminin sonucu 0.5 den küçük olduğu için o değeri sıfıra yuvarlıyor ve sonra yaptığım 100 ile çarpma işlemi anlamsız oluyor. Başka durumlarda da benzer şekilde yuvarlama olayı ile ilgili sıkıntılar oluşuyor. Bunu düzeltmek için yapabileceğimiz herhangi bir işlem var mı? Tekrardan teşekkür ederim. Saygılarımla.

   • Admin
    16:20, 19 Ağustos 2016
    0
    Şikayet Et

    Rica ederim. Bulduğunuz değer ile benim yazdığım UDF2 ile oranlama yapabilirsiniz.Ayrı bir global change tanımlaması yapmanıza gerek yok. Hatta hepsini bir arada yazabilirsiniz. Son olarak UDF5 tanımlarsınız. UDF5= Sizin BL Değeri / UDF2. Hepsi bu kadar. Tek bir sıkıntı var. Onu da çok kurcalamadım. % olarak göstermiyor. Belki yeni versiyonlarda bunu çözmüşerdir. Primavera sadece 2 digit olarak gösterebiliyor. Ancak gösterdiği yuvarlanmış rakam üzerinden hesap yapmıyor haberiniz olsun. Yani tüm rakam üzerinden hesap yapıyor. Kolay gelsin...