» » » Primavera'da Yaklaşık Bütçe, Hakediş ve Bitiş bütçesi nasıl girilir.

Bilgilendirme! Cevap ve yorum yazabilmeniz için sitemizde üye kaydınızın olması gerekmektedir.
  • Admin
   05:58, 23 Ocak 2016
   0
   Şikayet Et

   Merhaba,

   Cevapları satır aralarına işliyorum.

   1. Tahmini Bütçem (1.000.000TL lik işi 900.000TL ye bitiririm diyorum.)=900.000TL

   Bu bölümü Budgeted Cost altına girebilirsiniz. Zaten hazırladığınız tahmini kaynaklarınızı ve harcamalarınızı birim fiyatlarıyla çarpıp bu başlık altında toplar.  Burada sadece kaynak atamalarınızı, birim fiyatlı ve miktarları olacak şekilde aktiviteye atadıktan sonra, aktiviteler ekranında "Budgeted Cost" kısmını açarsanız görürsünüz. Eğer ilk hazırlanan bütçeyi baseline olarak kayıt ettiyseniz bunu da "Baseline Cost" olarak kolonlara getirebilirsiniz.   

   2.Harcadığım Bütçem(950.000TL  ye bitirdim)

   Kaynaklarınızda ve harcamalarınızda gerçekleşmeleri girdiyseniz, otomatik olarak "Actual Cost" çıkacaktır. Bunu da direkt aktivitelerde kolon olarak ekleyebilirsiniz.

   3.Hakediş Bedeli (1.000.000TL)

   Bu maddeden kastınız sanırım işveren hakedişi. Primavera'da gösterimi sıkıntılı noktalardandır. Bunun için bulunan çözüm genelde iş programının bir reflection kopyasını oluşturup orada gelirleri kaynak olarak girmektir. Maalesef aynı program üzerinde gösterimi mümkün görünmüyor. Sadece proje sayfasında "spending plan" bölümünde manual olarak aylık planlanan gider ve gelirlerinizi manual olarak işleyebilirsiniz. Aktivite bazlı birşey değildir.

    

   • Üye
    08:49, 16 Şubat 2016
    0
    Şikayet Et

    Mesud bey, 3.Hakediş bedeli kımında yazdığınız ""gelirleri kaynak olarak girmektir"" ifadesini açar mısınız. Bu nasıl oluyor. Gelirlerden kasıtınız nedir?

   • Admin
    09:11, 16 Şubat 2016
    0
    Şikayet Et

    Normal şartlarda primavera ve ms projecttin bize sunduğu aktiviteler ve bunları başlama-bitiş tarihleridir. (bağlantı kurarız veya constraint yaparız ve tarihler bir şekilde çıkar). İçine koyduğumuz kaynakların adını da biz koyuyoruz. İstersek buna "gelir" deriz, istersek "gider". Buradaki söz konusu olan şey iş programımızla birlikte maliyetlerimimizi takip ediyoruz? yoksa gelirlerimizi mi? . Bazı işverenler müteahhitin iş programına sadık kalmasını istedikleri için hakedişlerini, iş programı üzerindeki ilerlemelere göre ödeyebiliyor. Bu da iyi bir taktiktir. Öyle olduğunda müteahhit tarafı mecburen gelirlerini iş programı üzerinde gösterir. Bununda yollarından biri ilgili aktiviteleri gelir bedellerini materyal tipte bir kaynak oluşturarak yazmaktır.