» » » Ms Project - Primavera wbs total satırları arasındaki rakamsal farklılıklar

Ms Project - Primavera wbs total satırları arasındaki rakamsal farklılıklar


Selamlar

Aynı projeyi hem primaverada hemde ms project te işleyelim ve aynı data tarihinde güncelleme yapalım. Primavera ile Ms Project teki wbs total satırlarında değerler (kolon başındaki) schdule sonrası farklı oluyor. Özellikle fiili süre ve kalan süre değerleri yakın ama farklı rakamlar içeriyor. Takvimsel ilerlemeleri baz alıyorum. Her ikisindede haftada 7 iş günü kabul ediyorum. Ama orjinal süreler, başlangıç ve bitiş tarihleri aynı olmasına rağmen fiili süre ve buna bağlı olarak kalan süre (takvimsel) primaverada net görülürken, Ms Project te biraz sapmış olarak (min. 3-5 gün) görüyorum. Yani aynı sonuca ulaşamıyorum. Bunun sebebini merak etmiştim?

Birde Ms project te, primaveradaki "duration % complete" kolonunu bulamıyorum?

Saygılar

21.01.2020, 19:32 1 cevap 260 okunma 0
Bilgilendirme! Cevap ve yorum yazabilmeniz için sitemizde üye kaydınızın olması gerekmektedir.
  • Üye
   20:00, 21 Ocak 2020
   0
   Şikayet Et

   Merhabalar,
   Sorunuzu tam anlamadım ama, 
   Edit --> User Preferences --> Time Units .... Duration Format kısmında Decimals 1 veya 2 yaparsanız, primavera'da da süreler (duration) ondalıklı sayıya dönecektir.

   İyi çalışmalar 

   • Üye
    21:07, 21 Ocak 2020
    0
    Şikayet Et

    Rakamsal farklilikti asıl kastetmek istediğim şey, ondalık farklılık değil, wbs satirindaki Total degerler (fiili süre, kalan süre gibi)

   • Admin
    08:58, 22 Ocak 2020
    0
    Şikayet Et

    Merhaba, Probleminize Bülent Bey'in dediği gibi decimal değerleri 2 digit yaptıktan sonra tarih değerlerini de saatleri gösterecek şekilde açmanızı tavsiye ederim. Çünkü bu tip durumlarda default takvimle birlikte çalışma takvimlerinin de farklılıkları bu tip sonuçları doğurabiliyor. En azından her iki programda da aktiviteler aynı saatte başlıyor mu başlamıyor mu görürsünüz. Yani burada bir aktivitenin takvimi saatlik olarak sarkmış olsun, bağlantısındaki tüm aktiviteler etkileniyor. Birde bu açıdan kontrol edebilirseniz belki gözden kaçan birşeyler bulabilirsiniz. Kolay gelsin..

   • Üye
    13:24, 22 Ocak 2020
    0
    Şikayet Et

    Mrb Belirttiğiniz kontrollleri yaptım, malesef sorunu çözemedim. Sadece bütün iş bitmiş gibi olursa, bütün aktivitelirin tamamlanma yüzdeleri %100 olursa, ancak o zaman uyum görebiliyorum ama ara data (schdule) değerlerinde bu uyumu göremiyorum? Birde Ms project te, primaveradaki ""duration % complete"" kolonunu bulamadım, yani süresel yüzdesel ilerlemeyi nasıl görebiliriz?

   • Admin
    15:33, 22 Ocak 2020
    0
    Şikayet Et

    Probleminizin daha iyi anlaşılması için karşılaştığınız sıkıntının ekran görüntüsünü paylaşabilir misiniz? Ms project'te % completion zaten default olarak duration completion üzerinden çalışıyor. Yani o kolonu ve remaining duration'ı çıkarttığınızda, actual start'ı verilen işe kalan süreyi yazarsanız buradaki yüzde çalışır.

   • Üye
    20:03, 22 Ocak 2020
    0
    Şikayet Et

    Bilgisayar üzerinden almış olduğum görüntüyü buradan nasıl paylaşacağımı sormuştum? Yorum kısımlarına görüntü eklenemiyor?

   • Admin
    20:12, 22 Ocak 2020
    0
    Şikayet Et

    Yeni soru açabilirsiniz resim yüklemek için. Sıkıntı olmaz. Sadece aynı soru başlığını kullanırsanız iyi olur. Benzer sorunu olup araştıran için kolaylık olur.

   • Üye
    20:12, 22 Ocak 2020
    0
    Şikayet Et

    İlettim Mesud Bey, soru kısmına, basit bir örnek üzerinden göstermek istedim. Farklı bölgelerdeki inşaatların, genel merkez için hazırlanmış bir iş programı özelliğinde.

   • Admin
    13:37, 23 Ocak 2020
    0
    Şikayet Et

    Ercan Bey, Actual süre ms projectte biraz komplike. Bu konuda primavera'yı daha çok seviyorum. Dümdüz çalışıyor. Ms projectte % completion konusunda duration completion ve fiziksel completion daha kafa karıştırıcı. Özellikle data date sürüklenince hesaplama mantığı değişiyor. Dikkat ettiyseniz primaverada actual start verdikten sonra data date'i nereye sürüklerseniz sürükleyin actual iş lineer bir biçimde dağılıyor. Ms projectte ise bu % belli bir süre sonra split edilmiş gibi oluyor. Bu biraz süresinin anlaşılmasında zorluk çıkarıyor. Tüm mesele bu.

   • Üye
    22:41, 23 Ocak 2020
    0
    Şikayet Et

    Doğrudur, ben bunu formülizasyon ile düzelttim ama sürekli formül girmek Ms Project in kullanışlılığını ve basitliğini olumsuz etkiliyor bence (primaveraya göre). Formül konusu ve kapsamıda ayrı bir konu. Sizin bu konuda da bilgilendirme yapacağınızı umuyorum. Belki makrolarla da belirli düzeltmeler yapılabilir ama o konuda hiç bilgim yok. Birşey söyleyemem.

   • Admin
    08:17, 24 Ocak 2020
    0
    Şikayet Et

    Maalesef Ms project tarafını aktif iş hayatımda sadece ihale zamanlarında ya da küçük işler için (taşeronlara verilecek programları kastediyorum) kullandım. Büyük executive programları hep primavera ile takip etmek zorunda kaldım. Ancak şunu söyleyebilirim. Formüllerinizi hangi platformda girdiğinizi bilemiyorm ama ms project içinde de bu formulüzasyonları (primaveradaki global changede olduğu gibi) yapabilirsiniz. Belki bu size bir miktar hız katabilir çok makroya bulaşmadan.

   • Üye
    13:12, 24 Ocak 2020
    0
    Şikayet Et

    Haklısınız. Bu arada, yerli ve profesyonel olarak sosyal medyadan bu konularda bilgi paylaşımı yapan olarak ilk sizi gördüm. Bu bakımdan çalışmalarınız çok değerli bence. Birçok konuda faydalandım. Birçok meslektaş arkadaşımında faydalanacağına inanıyorum. Bu vesileyle teşekkürlerimi sunar, başarılarınızın devamını dilerim.